Izvanredni studenti se tijekom studija suočavaju s nekoliko specifičnih izazova, a jedan od njih je zdravstveno osiguranje. Neinformiranost ili nedovoljna informiranost studenata oko ove teme česta je teškoća, stoga je Studentski centar Karlovac objasnio na što studenti moraju obratiti pažnju.

Izmjenama Zakona o obaveznom osiguranju u lipnju 2023. godine uvedena je obaveza da studenti promjenom statusa iz redovnog u izvanrednog, ili ako odmah postanu izvanredni, imaju rok od mjesec dana da se jave u HZZO kako bi riješili zdravstveno osiguranje. Ako se u tom roku ne jave, morat će sami plaćati osiguranje, što im predstavlja određeni problem jer se ono mjesečno plaća i do 70 eura, rekao je pomoćnik ravnatelja za Student servis Emir Građanin.

Za studente je u pravilu veliko opterećenje samostalno plaćati zdravstveno osiguranje, stoga ih centar preko web stranice i društvenih mreža obavještavaju da paze na svoj status. Ključna je pravovremena prijava na HZZO. 

-Oni imaju dvije mogućnosti; jedna je preko Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, a ako se tamo jave, onda preko njega reguliraju osiguranje. Naravno, time imaju neke obaveze prema HZZ-u poput redovitog javljanja i prijava na oglase za poslove. Druga varijanta je da se svaka tri mjeseca javljaju u HZZO i tamo rješavaju svoj status, odnosno obnavljaju ga.

Građanin je istaknuo kako je većina studenata uglavnom upućena u temu zdravstvenog osiguranja i da su svjesni činjenice da moraju biti osigurani. Stalnim informiranjem Studentski centar nastoji spriječiti moguće studentske pogreške kako nitko ne bi ostao bez osiguranja.

Imamo preko tisuću i pol pratitelja na Facebook stranici, a također imamo Instagram profil i stranicu na LinkedInu. Uskoro ćemo pokrenuti i Tik-Tok s obzirom da su nove generacije sve više usmjerene na tu društvenu mrežu.

Osim osobne prijave u jednoj od poslovnica HZZO-a, izvanredni studenti se također mogu prijaviti na daljinu uz pomoć portala e-Građani. Važna razlika među njima je i radni status, odnosno jesu li zaposleni.

-Ako rade kod nekog poslodavca, onda putem njega imaju riješeno i zdravstveno osiguranje. Takvi studenti ne mogu ni biti članovi Student servisa jer već rade. Sam informatički sustav studentskih prava ili ISSP povezan je s Hrvatskim zavodom za mirovinsko osiguranje i imaju informaciju kada je netko od studenata zaposlen, pa time gubi pravo na rad preko Student servisa.

Premda nema mnogo stranih studenata u Karlovcu, kolege koji rade u poslovnicama u Jastrebarskom i Zagrebu češće su u doticaju s njima, dodao je Građanin. Istaknuo je kako takvi studenti uglavnom dobro poznaju sve vezano za zdravstveno osiguranje jer ipak borave u njima stranoj zemlji.

-Tu je isto situacija dvojaka; jesu li to studenti iz Europske unije ili studenti iz takozvanih trećih zemalja. Ako su iz EU-a, onda vjerojatno već imaju osiguranje u matičnoj zemlji, a tada samo kroz jedan obrazac koji predaju HZZO-u ovdje reguliraju svoje zdravstveno osiguranje. U slučaju da su to studenti iz trećih zemalja, onda trebaju imati studentsku vizu i potvrdu o upisu na fakultet na kojem studiraju u Hrvatskoj.

Nakon stjecanja diplome svi studenti se u roku od 30 dana moraju prijaviti u HZZO kako bi i dalje imali obavezno zdravstveno osiguranje. Svima je također na raspolaganju dopunsko zdravstveno osiguranje koje omogućava dodatne pogodnosti u slučaju potrebe.

Izvor naslovne fotografije: Facebook, Studentski centar Karlovac