Planinarenje u Karlovcu i u cijeloj županiji je veoma popularno. Nekoliko tisuća ljudi članovi su više od deset županijskih planinarskih društava, a pritom su uključene sve generacije koje polaze Malu, Opću ili Višu planinarsku školu. Na taj način stječu znanja i vještine važne za boravak u planinama, fizički su aktivni i istražuju nove lokacije.
–Prvo i osnovno što se tiče planinarstva i ulaska u taj svijet, za one koji se njime misle intenzivno baviti i napredovati, je pohađanje Opće planinarske škole. Društvo nikoga ne tjera na to i to je isključivo sama volja polaznika, ali ona je uvjet za nešto dalje: za biti alpinist, špiljar, visokogorac ili vodič planinarskih tura, rekao je predsjednik PD-a Dubovac Miroslav Palajsa.
Planinarsko društvo Dubovac je ove godine održalo svaku verziju planinarske škole. Palajsa je izjavio kako je bilo dosta polaznika, pa je Malu planinarsku školu završilo 48 mladih planinara, Opća je imala 37 polaznika, a 10 ambicioznih planinara završilo je Višu planinarsku školu.
–One se održavaju isključivo zato da bi se ljudima približilo što sve nosi planinarstvo. Ono nosi opasnosti, radosti i lijepe poglede. Uči se što obući u planini, kako se kretati po njoj, s kime se kretati i kako sigurno doći do cilja. Na kraju krajeva, uči se kako pružiti pomoć sebi i drugima jer mnogi ne znaju kako se uopće netko reanimira, a to je nešto osnovno u našim školama.
Prije nekoliko dana je podjelom uvjerenja na planinarskoj kući “Zvonimir Plevnik” na Kalvariji završena Viša planinarska škola. Školarci su svoje znanje “brusili” na predavanjima, vježbama na umjetnoj stijeni i na izletima u zimskim uvjetima na Velebitu, Alpama i na Čvrsnici u BiH.
-Visoko gorje obuhvaća sve ono što je više od 2000 metara. Nažalost, kod nas u Hrvatskoj nema toliko visokih vrhova, premda smo vrlo blizu na Biokovu, Dinari i Velebitu. Međutim, vrhovi su zahtjevni i nisu za šalu. Visokogorci teže tom zahtjevnijem dijelu planinarstva koje obuhvaća kretanje po snijegu, ledenim površinama, skliskim stijenama, sajlama, stepenicama i tako dalje.
Za tako teške uvjete potrebno je biti apsolutno spreman, u vrhunskoj formi i jake glave, izjavio je Palajsa. Ujedno se osvrnuo na stanje hrvatskih planinarskih domova, kuća i skloništa.
-Mi smo uspjeli prošle godine naš dom Vodice urediti u prostor gdje čovjek, kada uđe, može bez brige reći da će tamo boraviti dan-dva, ako ne i više. Naravno, imamo i kuća koje nisu u dobrom stanju, naročito skloništa koja su najteži slučaj po našim brdima.
Palajsa je objasnio kako su mnoga skloništa neuredna i da njihovo stanje ovisi o svim planinarima i izletnicima koji borave u njima. Na kraju je uputio poruku svima koji će tek početi planinariti.
-Najbolji odgovor će naći sami u sebi, mora postojati unutarnji glas. Moja poruka i poruka PD Dubovca za sve one koji odluče planinariti je uključiti se u bilo koje društvo, samo da se maknemo iz kuće. Bilo koje planinarsko ili drugo sportsko društvo je također dobro.
Planinarsko društvo Dubovac nastavlja s izletima i pohodima različite težine, a iduće godine kreću nova izdanja škola za sve generacije. Za upis je dovoljno biti u dobrom zdravstvenom stanju, imati želju za učenjem i slušati upute iskusnih planinara i vodiča, a s vremenom će polaznici steći vrijedna iskustva koja ostaju za cijeli život.