U Muzeju Domovinskog rata Karlovac – Turanj održano je predavanje „Saborsko u Domovinskom ratu“ povjesničara Ivana Vukovića. Vuković se kao jedan od mladih istraživača prvi počeo baviti tragičnom sudbinom Saborskog, a svojim istraživanjima javnosti nastoji prikazati slabo poznatu i zapostavljenu žrtvu i stradanje rodnog mjesta.
–Danas je 12. studeni, 33. obljetnica pada i žrtve Saborskog, a predavanje upravo će podsjetiti na tu temu. Saborsko je najveće stradanje u cijeloj Karlovačkoj županiji, ali i na mnogo širem prostoru. Izvan istočne Hrvatske, Vukovara i Škabrnje, Saborsko je najgore prošlo po postotku ubijenog stanovništva, odnosno broju žrtava. 52 žrtve za tako malo selo koje je imalo 850 ljudi je zbilja velik broj, ali je važna i obrana Saborskog koja je trajala točno 100 dana. Ona je rasteretila ogulinsku bojišnicu i jedna od prvih linija obrane Slunja, a obrana tog područja također je rasteretila karlovačku bojišnicu, rekao je magistar edukacije povijesti Ivan Vuković.
Vuković je inače rodom iz Saborskog gdje je i živio do samog rata, stoga mu je bavljenje ovom temom neka vrst obiteljske priče. Istaknuo je kako nitko prije nije na stručan i znanstven način obradio temu Saborskog, zbog čega se odlučio osobno posvetiti tome.
–Saborčani i njihovi gosti svake godine obilježavaju godišnjicu pada mjesta, a danas je Saborsko malo mjesto koje je mnogo manje nego prije rata, ima oko 300 stanovnika. Ta događanja za vrijeme rata su, nažalost, jednostavno pala u zaborav. O toj tragediji se premalo zna u Hrvatskoj i nije medijski dovoljno dobro popraćena. Počinitelji tih zločina nisu ni dana proveli u zatvoru.