Prije dvije godine karlovačka sportska obitelj postala je bogatija za još jednog člana. Nastao je Gimnastički klub Karlovac, a na ideju osnivanja došle su Lola Borovček, bivša reprezentativka Hrvatske, magistra kineziologije u edukaciji i sportskoj gimnastici, dugogodišnja trenerica sportske gimnastike u Gimnastičkom klubu Split i trenutna profesorica tjelesne i zdravstvene kulture te Marija Lukežić Štedul, bivša reprezentativka Hrvatske, višegodišnja najbolja sportašica Grada Karlovca, magistra kineziologije u edukaciji i sportskoj gimnastici kao i trenutna profesorica tjelesne i zdravstvene kulture.
– Početak je bio svakakav i što se tiče uvjeta i što se tiče organizacije, ali nekako kad je krenulo, krenulo je odmah jako s velikim brojem djece. U principu je stalno navala i puno djece se želi upisati u gimnastiku. Dio ih je tu kod nas. Znam da u GK Sokol Karlovac imaju listu čekanja. Mi ju zasad nemamo jer ju uopće ne želimo raditi s obzirom da pokušavamo da svi dođu probati. Kad vide kako im ide, ponudimo im dvije ili tri grupe ako su vrtićkog uzrasta. Onda uglavnom djeca odluče sama. Dajemo svima priliku. Da nam je kapacitet pun, je, pun je, navodi predsjednica i trenerica Marija.
Treninge odrađuju u dvorani Osnovne škole Dubovac, a dijele ju s Mačevalačkim klubom Karlovac što im stvara probleme. Željeli bi odrađivati više treninga no to je trenutno nemoguća misija. Uz to, prostor je za toliki broj djece premalen.
– Rasporedimo se na puno radnih mjesta pa to nekako ide da se oni uznoje i ne čekaju puno da dođu na red na spravu. Mala je dvorana. Za uvjete smo se uspjeli opremiti na raznorazne načine. Dio je išao i preko Karlovačke športske zajednice i zahvalni smo joj na tome. Dio sufinanciraju trenerske plaće tako da, eto, imamo neku pomoć, ali za nabavu ozbiljnijih sprava što su ogromni izdaci, nemamo nikakvu opciju, objašnjava Marija.
Usprkos brojnim preprekama, ovaj klub već ima i prvaka i viceprvaka Hrvatske u određenim kategorijama. Titulom višebojske prvakinje Hrvatske u sportskoj gimnastici u univerzalnom programu u dobi od osam godina okitila se Julia Šiljevinac pod dirigentskom palicom Lole Borovček.
– Bila mi je teška greda. Nisam se bojala konkurencije. Inače, u gimnastici se natječam više od dvije godine. Duga je priča kako sam se počela baviti njome. Još od malih nogu sam voljela gimnastiku i onda sam stalno radila neke vratolomije. Još sam tad išla na ples. Mama me je onda pitala hoćeš li se i dalje baviti plesom ili ćeš ići na gimnastiku. Meni je trebalo vremena da razmislim. Onda sam ipak rekla da ću se upisati u gimnastiku, otkrila nam je Julia.
Tu je i viceprvak na tlu, također u univerzalnom programu u dobi od 8 godina. Titulu je osvojio Jura Lukežić koji se u vježbi na tlu natjecao u velikoj konkurenciji s najboljim hrvatskim gimnastičarima te dobi.
– Osjećaj je dobar. Ponosan sam i sretan. Nisam bio ljut što nisam bio prvi, komentirao je Jura.
Svoje mjesto među natjecateljima u Zadru pronašli su i Matija Grčić te Laura Švegar.
– Bio sam šesti i bilo mi je super, ali dosad mi je najljepše bilo u Osijeku na natjecanju, izjavio je Matija.
– Bilo mi je super. Bila sam jedanaesta. Natjecala sam se na preskoku, ručama, gredi i parteru. Jednog dana želim ići na Olimpijske igre, mišljenja je Laura.
Posjetili smo ih na treningu, a svoje dojmove, kakvi su treneri, što im je teško, a što lagano, otkrile su nam Dora Janković, Nika Novaković i Aria Mance.
– Nikad se nisam bavila sportom i otvorio se ovaj klub pa me mama upisala. Atmosfera u klubu je lijepa, rekla je Dora.
– Treneri su jako dobri. Drže nas na vježbama koje ne možemo. Podržavaju nas, mišljenja je Nika.
– Meni je najlakši flick flack, a najteži most nazad na gredi, dodala je Aria.
Iako je ovaj klub upisao tek drugu natjecateljsku godinu, ovi mladi gimnastičari pokazali su koliko se ozbiljno posvećuju svakom segmentu usprkos ne baš sjajnim uvjetima. Trenerice su izuzetno ponosne na njih, a dječji snovi polako se pretvaraju u stvarnost. Cijeli razgovor s njima pogledajte u emisiji „Sportski pregled“ s na sljedećoj poveznici: