
Zbog dojava o pojavi čagljeva u Gradskoj četvrti Gaza ovog vikenda članovi Lovačke udruge “Dubovac” tamo će istjerivati divljač. Potraga i istjerivanje čagljeva i lisica vršit će se na nelovnim površinama Gaze u jutarnjim satima 22. i 23. veljače te 01. i 02. ožujka.
-Već dugo vremena upozoravamo na te čagljeve, a sad konačno nakon dvije godine došlo je do onog što je trebalo odraditi u prvih mjesec dva od tog intenzivnog upozoravanja, odnosno da su čagljevi praktički ušli u centar grada jer smo tri minute hoda dotamo. Uspio sam saznati da se napokon ide u konkretnu akciju, nadajmo se da će polučiti nekakav uspjeh, rekao je član vijeća gradske četvrti na Gazi Krešimir Latin.

S obzirom da pojedini susjedi drže kokoši i guske za vlastite potrebe, strahuju da će ih čagljevi loviti kada im se pruži prilika. Nije im svejedno ni za djecu, pa se nadaju da će lovci riješiti stvar.
-Već smo nakon dvije-tri godine skoro oguglali na te zvukove, to je užasno kreštanje i vrištanje navečer i preko noći. Ima male djece koja šeću pse, situacija je stvarno loša i nije nešto za centar grada. Ne znam jesu li ti čagljevi u nekakvim brlozima ili jazbinama, jesu li oni locirali pa će ih istjerati ili neće, stvarno ne znam.
Latin je napomenuo da je u blizini uvijek bilo lisica, a u zadnje vrijeme ima i dosta dabrova koji čine štetu.
-Štetu od dabra zapažaju najviše ljudi koji žive uz Kupu, odnosno naše rijeke i koji gledaju uzvodno i nizvodno od grada. To su velike štete, dabar je još uvijek zaštićen, a sada ga se namnožilo jako puno. Vjerojatno bi trebalo revidirati da uđe u popis lovne divljači uz određene kvote, da se to malo regulira.
Kako bi se situacija ublažila građani su ranije postavljali zamke koje se nisu pokazale previše učinkovitima. Latin smatra kako sposobni lovci kojima se daju odriješene ruke mogu sve riješiti lakše i brže.
-Koliko sam se raspitao, postoji dopuštenje MUP-a za pucanje unutar naseljenih područja, ali to iziskuje rizike jer netko treba odgovarati ako nešto krene po zlu. Uvjeren sam da se zbog toga takva dopuštenja dosta teško i daju. Međutim, prava ekipa lovaca uz nekakve noćne akcije i čekanja bi mogla riješiti problem s čagljevima kojih je više, to bi se brzo riješilo kroz nekih mjesec dana tako da nitko ne bi čuo ni vidio.
Upravni odjel za gospodarstvo, razvoj grada i fondove EU javio je kako će se istjerivanje obavljati bez oružja radi sigurnosti građana. Kad se uđe u lovne površine 300 m od naseljenog područja, ukoliko se ukaže potreba, lov će se odvijati korištenjem oružja te je moguća pojačana buka.

Izvor naslovne slike: Pixabay
Videi i slike: privatna arhiva