Povodom „Europskog dana zaštite žrtava kaznenih djela“ Ženska grupa Karlovac „Korak“ održala je javnu akciju dijeljenja promotivnih materijala „Mreže podrške i suradnje za žrtve i svjedoke kaznenih djela“. Svrha programa je informirati stanovnike grada i županije o vrstama podrške i pomoći.   

Zaista je činjenica da žrtvom ili svjedokom kaznenog djela može postati bilo tko, bilo gdje i bilo kad. Realni podaci pokazuju da se svaki stanovnik jednom ili više puta u životu nađe u ulozi žrtve ili svjedokom kaznenog djela, kako u Europi, tako i kod nas. Sustav podrške u Hrvatskoj čini cijela služba u nadležnom Ministarstvu, a pri županijskim sudovima postoje odjeli za pomoć žrtvama i svjedocima kaznenih djela, pa tako i naš karlovački Županijski sud ima taj odjel, rekla je djelatnica Ženske grupe Karlovac “Korak” Dragnina Mandić-Jakšić.

Mandić-Jakšić podsjetila je na besplatan broj telefona Nacionalnog pozivnog centra 116-006 na koji se svi mogu javiti 24 sata za bilo koju informaciju, pomoć i podršku na hrvatskom ili engleskom jeziku. Objasnila je kako Mrežu podrške, koja djeluje od 2018. godine, čini 11 organizacija civilnog društva, a među njima je i „Korak“.

-Provedba je krenula početkom 2018. godine upravo iz razloga što bi ta usluga pomoći trebala biti jednako dostupna u svim dijelovima Hrvatske. Znamo da se nekada samo pri Županijskom sudu u Zagrebu takva pomoć i podrška pružala, a potreba postoji zaista svuda. Sada jedanaest organizacija civilnog društva u cijeloj Hrvatskoj pruža tu uslugu. Koordinatorica je “Ženska soba” iz Zagreba, a obuhvaćeno je sedamnaest županija u zemlji gdje se ta pomoć može i dobiti.

Korisnici pozivom mogu očekivati praktično-tehničke informacije, informacije o pravima i emocionalnu podršku, istaknula je Mandić-Jakšić. Dodala je kako je psihološko-pravna pomoć nužna je za svaku žrtvu ili svjedoka.

-Ono što je jako važno, pratnja na sud, ali i na ostale institucije poput policije, Državnog odvjetništva, Hrvatskog zavoda za socijalnu skrb i slične službe gdje naši korisnici imaju pratnju nas kao osobe od povjerenja za obavljanje nekih radnji. Važno je reći da “Korak” provodi ovaj program u dvije županije, Karlovačkoj i Ličko-senjskoj u našim uredima. Na promo materijalima koje danas dijelimo mogu se pronaći sve važne informacije, adrese i brojevi telefona. Imamo na raspolaganju i našu web stranicu te društvene mreže gdje objavljujemo.

Mandić-Jakšić objasnila je i statistiku koja pokazuje kako je unutar šest godina Mreža podrške pružila 55 048 različitih usluga za 5506 korisnika, što je dokaz ozbiljnog sustavnog rada.

-Kada govorimo o samom radu Ženske grupe Karlovac “Korak”, treba reći da smo pružili 3417 raznih usluga za 780 korisnika. Prošle godine smo zaprimili 211 korisnika i pružili 621 uslugu. Najčešće imamo nasilje u obitelji, zatim su tu prijetnje, prijetnje ubojstvom, bludne radnje protiv slobode, tjelesne ozljede, silovanja, povreda dječjih prava i zloupotreba i zanemarivanje dječjih prava.

Članice „Koraka“ znaju da nije nimalo lako biti žrtvom ili svjedokom kaznenog djela, ali ponavljaju svima da nisu sami. Ako se bilo tko nađe u situaciji da treba pomoć, može im se obratiti s punim povjerenjem.