Možemo! Karlovac organiziralo je javnu tribinu „Jesu li nam djeca dobro? (O mentalnom zdravlju mladih)“ na kojoj su razgovarali o tom gorućem problemu, primjerima dobre prakse i izazovima s kojima se susreću stručnjaci. Istražili su stanje u lokalnim institucijama i koje mjere mogu poduzeti u sklopu lokalnih politika.  

Odgovor na pitanje „Jesu li nam djeca dobro?” je da nisu jer nam svi pokazatelji pokazuju da imamo zaista visok porast poremećaja mentalnog zdravlja kod djece i mladih. U ovom času procjenjuje se da imamo oko pedeset tisuća djece koja pokazuju teškoće u toj sferi, a sve skupa imamo 55 dječjih i adolescentskih psihijatara. Jasno je koliko nam resursa nedostaje, a kada pogledate koliko je psihologa koji su za to specijalizirani, kakva je infrastruktura, da imamo samo jednu bolnicu… Resursi su u svakom smislu oskudni i mislim da moramo voditi razgovor o tome na svim razinama, od lokalne do nacionalne, rekla je psihijatrica i saborska zastupnica Ivana Kekin.

Pitanje mentalnog zdravlja djece i mladih je u nacionalnoj domeni nekoliko ministarstava, smatra Kekin. Prozvala je Vladu Andreja Plenkovića jer ne radi na rješavanju tog problema, pri čemu je dodala kako to ignoriranje donekle mogu kompenzirati jedinice lokalne samouprave.

Mogu reći da smo u Zagrebu gdje smo na vlasti raspisivali specijalizacije i otvarali centar koji je “drop-in” gdje klinci mogu doći bez uputnica po pomoć. Radili smo i web portale gdje mogu dobiti sve potrebne informacije i tako dalje, a sve kako bismo osigurali potrebnu pomoć. To u najvećoj mjeri ostaje pitanje države, ali i jedinice lokalne samouprave mogu puno. S obzirom da su u svibnju izbori, ovo je povijesna prilika da se makne HDZ s vlasti i da je dobra prilika da o tome pričamo.

Kekin je izjavila kako su socijalna izolacija tijekom pandemije koronavirusa i cjelokupna geopolitička situacija u svijetu bili neki od okidača koji su pogoršali situaciju mentalnog zdravlja mladih. Posebno je istaknula digitalizaciju i štetan utjecaj društvenih mreža. Na situaciju s mladima osvrnula se još jedna od govornica.

Istraživanje je provedeno u sklopu razvoja gradskog programa za mlade za razdoblje od 2025. do 2028. godine. Rezultati su pokazali kako mladi nisu zadovoljni s mentalnim zdravljem mladih općenito u gradu i da su prepoznali to kao problem. Prepoznali su da nema dovoljno podrške i da bi bilo korisno otvoriti neko izvaninstitucionalno savjetovalište za mentalno zdravlje. Pokazalo se da su mladi svjesni da je ovo jedan izrazito važan problem i tema o kojoj se i dalje nedovoljno govori, rekla je članica Savjeta mladih Grada Karlovca Marta Šavor-Radičević.

Za poboljšanje situacije potrebno je i maknuti društvenu stigmu oko mentalnog zdravlja, smatra Šavor-Radičević. Dodala je da će društvo krenuti naprijed kada osvijesti da je zdravo tražiti pomoć kada je potrebna.

-To je odgovornost na cjelokupnom odgojno-obrazovnom sustavu, ali i na društvu koje treba biti podrška mladima kojima treba davati smjernice i koje, na kraju krajeva, treba prepoznati kada mladi trebaju pomoć.

Među govornicima u knjižnici bili su i psihoterapeutkinja Asja Dubravčić te školski pedagog Svemir Vranko, a  sve je moderirala saborska zastupnica Draženka Polović. Brojna publika, među kojima su bili i odgojno-obrazovni djelatnici, pozorno je pratila izlaganja i bila u prilici postavljati pitanja kako bi razjasnili eventualne nedoumice.