Na nama je da poštujemo sudske presude. Postupke koji traju ne mogu komentirati i jedino što smo u ovom trenutku mogli je platiti dug prema Poreznoj upravi.

Izjavila je to županica Martina Furdek Hajdin, odgovarajući na današnjem Aktualcu na pitanja o plaćanju duga za porez na dodanu vrijednost nekadašnje razvojne agencije Karla, što ga je preuzela njena pravna sljednica JU Regionalna razvojna agencija Karlovačke županije.

– Karla u likvidaciji je napravila porezni dug od 1,4 milijuna kuna, preuzela ga je nova razvojna agencija. Od 2002. do 2022. razvoj Karlovačke županije vodila su tri doktora znanosti, dva kao direktori i treći kao mentor. Rezultat je 1,4 milijuna kuna poreznog duga plus kazna 1,5: ukupno su tri milijuna kuna troškovi takve agencije. Kako županica komentira ovu situaciju, tko je ogovoran? Koji su benefiti svih znanstvenih doprinosa naših vrlih doktora? Kad budemo birali novog, dajmo prednost bravarima, oni se razumiju u posao, kazao je Ivan Vuković (SDP).

Odgovarajući mu, Furdek Hajdin je rekla da ne zna od kud mu iznos od 3 milijuna kuna; porezni dug je 1,4 milijuna kuna, kazna za nepravilnosti kod natječaja za odabir ravnatelja 7.000 kuna.

– JU Razvojna agencija je pravni slijednik Karle d.o.o. Radi se o sudskom postupku,presudi Upravnog suda i postupanju Visokog upravnog suda jer je uložena žalba. Tražili smo mogućnost odgode plaćanja poreznog duga, ali odbijeni smo. Moramo poštivati zakone i sudske presude. Porezna uprava dostavila  je nalog za plaćanje poreznog duga i ukoliko ne bismo platili, imali bismo ovršni postupak što smatramo da bi bilo izuzetno neodgovorno i ne želimo da se takvi postupci vežu za proračun Karlovačke županije i javni novac naših građana, rekla je Furdek Hajdin.

Dodala je da će novac, ako Visoki upravni sud poništi presudu, biti vraćen te podsjetila da su Karlu osnovali gradovi i općine u Karlovačkoj županiji, financirali je svojim novcem, a Županija nakon nekoliko godina preuzela udio općina, pa s pet gradova bila suosnivač.

– I gradovi i Županija, svi suosnivači, imali su u proračunima poziciju za subvenciju rada Karle. Porezni nadzor utvrdio je da to nije smjela biti subvencija, nego nam je trebao biti ispostavljan račun za takav rad. Nije bio ispostavljen pa onda ni PDV obračunan. Postoje različita tumačenja; da li su suosnivači regulirali to putem računa i naplate pružene usluge ili putem subvencija plaćali, kazala je Furdek i zaključila da jedino što su mogli jest platiti porezni dug.

Odluku o tome vijećnici će donijeti u nastavku sjednice; trebaju dati suglasnost na odluku Upravnog vijeća Razvojne agencije koje je odlučilo podmiriti dug.

Dubravko Golubić, vijećnik Možemo!, koji je temu Razvojne agencije i otvorio, ali dio o izboru ravnatelja i nepravilnostima natječaja oko prednosti hrvatskih branitelja pri zapošljavanju zbog čega je kaznu platila i agencija i predsjednik Upravnog vijeća, dobivenim odgovorima nije bio zadovoljan. Pa je zaključio:

– Znači, što se natječaja tiče: pojeo vuk magare! Natječaj je bio, kao i onaj u ŽUC-u, neispravan, ali HDZ ide i dalje, gazi i dalje svom snagom i to je to!