Gradska toplana obnovit će ove godine 38 posto planiranog vrelovoda zbog globalnog kašnjenja materijala, ali će svi njeni korisnici, kada sezona počne, imati grijanje. Spomenuto kašnjenje razlog je i zatrpavanja starih cijevi u Grabriku i Luščiću, a grijanje će biti skuplje, no koliko – još se ne zna.
Čulo se to na današnjoj pressici, na kojoj je direktor Hrvoje Klobučar podsjetio da je projekt revitalizacije vrelovodne mreže vrijedan 134 milijuna kuna, od kojih su 103,5 bespovratna iz EU, 10 od Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU, dok 20 investira Gradska toplana.
Zamijenjeno će biti 74 posto vrelovoda, odnosno, 15,7 kilometara trase i 173 podstanice, unaprijeđen distribucijski pogon, uveden centralni sustav za upravljanje i nadzor 24 sata dnevno, što će otkloniti opasnost od puknuća vrelovoda, smanjiti gubitke i stvoriti preduvjete za korištenje obnovljivih izvora energije.
– Rade dvije grupe izvođača, grupa koja radi Rakovac i Sarajevsku ove godine će, ako sve bude kako treba, završiti Rakovac do kraja i Sarajevsku od pothodnika do kraja. Iduće godine ostat će im dio od Toplane do pothodnika i od pothodnika do Zvijezde, Tomislavovom ulicom. Druga grupa napravit će prvi dio Kašićeve, veći dio Grabrika, na Luščiću Matoševu, Držićevu i kod Suda. Iduće godine ostaje im Banija, Krležina, Šestićeva, dio Ujevićeve, ostatak Luščića i Grabrika, kazao je Klobučar.
Dodao je da je do sad obnovljeno 3.965 metara mreže, do ovogodišnjeg završetka radova to bi trebalo biti 5.860 metara, što je 38 posto ukupne dužine vrelovoda. Manje je od planiranih 10.000 metara zbog kašnjenja u isporuci robe.
– U svakom dijelu imamo kašnjenje u isporuci materijala, u dobavi cijevi kašnjenje je duže od dva mjeseca, a imamo samo ovaj ljetni dio da se posao obavi, napomenuo je Klobučar.
Radovi na zamjeni mreže će biti nastavljeni iduće godine, ali svi Toplanini korisnici, i gdje vrelovod bude obnovljen i gdje ostane stari, imat će grijanje kada počne sezona. Formalno je to 15. rujna, no ovisit će o temperaturama. Grijanje će im biti skuplje, ali koliko – još nije poznato.
– Nemamo ovog časa točnu informaciju reći građanima koliko i kada će što poskupiti. Možemo jedino pozvati da budu racionalni s potrošnjom; obavijestit ćemo čim budemo preciznije znali, rekao je Klobučar.
Odgovarajući na pitanje o zatrpavanju starih cijevi u Grabriku – a isto se dogodilo i na Luščiću, u Hebrangovoj ulici – Klobučar je rekao da je razlog kašnjenje materijala, odnosno, što nove, naručene cijevi, nisu stigle. Izvođač radova stoga je iskope zatrpao, neće naplatiti dvostruki posao, već, kako je njihov predstavnik pojasnio, to rješavati s dobavljačem koji nije ispunio dogovoreno.
Nakon tragičnog slučaja kod Autobusnog kolodvora, rečeno je, gradilište je bilo privremeno zatvoreno, sada je ponovo otvoreno, a na gradilištima su postavljena dodatna dva kilometra čvrste ograde iako je i ona, signalna, zadovoljavala propise.