Osnovna škola Slava Raškaj danas je školske obaveze zamijenila praktičnim radionicama u sklopu projekta raSTEM. Djeca su na jedan dan postala prava znanstvena ekipa, a uživali su i u predstavi naziva „Znanstveni superjunaci“ u izvedbi Boss Teatra. Svoju ulogu u ovom projektu pronašlo je i Veleučilište u Karlovcu dok je nositelj projekta Astronomsko društvo Višnjan.

– U sklopu projekta imamo niz aktivnosti, od jačanja kapaciteta udruga preko studijskih putovanja i usavršavanja, a za djecu, roditelje i širu javnost, najveći značaj ima ovaj dio sa znanstvenim sajmom. Ideja je da sva djeca iz Ozlja i okolice dođu i vide praktične radionice te pokušaju nešto sami napraviti. Primjerice, izrada ljigavaca, a ideja te radionice jest da se priča o nekakvoj kemiji koja je u svakodnevnom životu, u ovom slučaju iza igračaka, rekao je Petar Čuček, voditelj višnjanskih edukativnih programa.

Jedna od zanimljivih radionica bila je „Peri rukice!“ gdje su najmlađi učili o epidemiji, odnosno, kako ju mogu kontrolirati. S veseljem su postali „lovci“ na šišmiše, a pozornost im je zaokupio i mikroskop kroz kojeg su promatrali razne tvari. Petar Čuček tvrdi da čim djeci dozvolite nešto da rade vlastitim rukama, odmah su zainteresirani i daju maksimum kod bilo koje radionice.

– Ovaj sajam smo zapravo mi organizirali uz pomoć Astronomskog društva Višnjan s kojim dosta surađujemo. Osiguravamo da ove radionice imaju znanstveni pristup i da na adekvatan način pokriju STEM područje, izjavila je Zrinka Mesić, profesorica na Veleučilištu u Karlovcu.

Nadajmo se da će među ovim mališanima nastati barem jedan znanstvenik kojemu ćemo se diviti jednog dana. S ponosom su nam otkrili svoje dojmove.

Radimo slajm. To je nešto ljigavo. Radi se od ljepila, sode bikarbone i borne kiseline. Nikad ga prije nisam radila. Sviđa mi se ova radionica, Anamarija.

– Vjerojatno neću kod kuće raditi ljigavca jer bum ga vjerojatno razbacal po svim zidovima, pa bi tata bil ljut, Filip.

Proučavala sam šišmiše i njihov zvuk. Radila sam i slajm. Jednom sam ga radila kod kuće, ali nisam bila uspješna u tome, Kim.

– Na kemiji igračaka radil sam slajm, a na lovu na šišmiše smo se zabavljali. Šišmiše još nisam vidil uživo, ali na televiziji jesam, Patrik.

– Prvi put gledam ovu predstavu, a najdraža radionica bila mi je o šišmišima, Fran.

Veselja i vrijednih ruku nije nedostajalo, a ovakve radionice doista su dobar pokazatelj kako svoje znanje pretočiti u nešto praktično, korisno i što će djeca zaista pamtiti cijeli život.