Iz Vodovoda i kanalizacije još jednom su naveli kako su sve njihove analize vode dostupne na njihovoj web stranici. Početkom listopada građanka s Dubovca dala je uzorak vode u Zavod za javno zdravstvo te dodatno naručila analizu na mangan. Podatci koji su stigli pokazuju kako je količina mangana 10 puta veća od dopuštene količine i kao takva predstavlja veliku opasnost za ljudsko zdravlje. Ovu situaciju objasnila je Dolores Rajić, voditeljica laboratorija za analizu pitke vode.
– S obzirom da je ovaj uzorak uzet od strane potrošača na vlastitu inicijativu i da je gospođa sama uzorkovala i dostavila uzorak u Zavod za javno zdravstvo, mi ne znamo pojedinosti s koje slavine je uzeto, na koji način je uzorkovano. Znači, uzorkovano je na internoj instalaciji od samog potrošača. Da je uzorkovano od Zavoda za javno zdravstvo u sklopu monitoringa, procedura bi bila sljedeća. Mi bismo morali uzeti uzorak na javnoj mreži i dokazati da nesukladnost ne potiče od nas. Znači, da je bio takav slučaj. Međutim, pošto je ovo bio uzorak u informativne svrhe od samog potrošača, tu nadležene službe nemaju protokol za postupanje jer nije uzeto na takav način.
Državni inspektorat jučer je poslao tehničara iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo da uzme nekoliko uzoraka s mreže od strane Vodovoda i kanalizacije i nekih drugih lokacija kako bi se utvrdila koncentracija mangana.
– 3.10. poslali smo uzorke u Hrvatski zavod pošto kažem, naše metode su kolorimetrijske. Mi ne moramo imati takve skupe instrumente za određivanje metala, poslali smo uzorke u Hrvatski zavod za javno zdravstvo 3.10.. Kraj ispitivanja je bio 15.10. i dobili smo rezultate da je voda u mreži sukladna i parametar mangan je bio ispod MDK vrijednosti.
Rajić tvrdi da prema Zakonu o vodi za ljudsku potrošnju odgovornost za odstupanje bilo kojeg parametra na kućnoj instalaciji snosi vlasnik objekta ili ako se radi o zgradi upravitelj zgrade.
– Jučer i danas smo ispitali preko 10 uzoraka na željezov mangan interno, kažem, našom kolorimetrijskom metodom koja nije, naravno, tako precizna jer nemamo potrebne uređaje, ali za nekakvo praćenje situacije na mreži, to koristimo i svi su uzorci imali vrijednosti i željeza i mangana ispod MDK. Kretali su nam se od 5 do 25 mikrograma po litri, a MDK maksimalno dozvoljena koncentracija je 50.
Iz Vodovoda i kanalizacije navode kako su odgovorni samo do vodomjera, a ne za stanje internih instalacija.
– Ugradili smo si u šahtove direktno na cjevovod slavine jer na hidrantima nije uputno uzorkovati s obzirom da hidrant nije baš mjesto za uzorkovanje. Tu dobivate jedan turbulentni tok vode koji podiže prisutan talog i znači ne odražava pravo stanje isporučene vode potrošačima gdje je mlaz teče jednom skroz drugačijom brzinom, pod manjim tlakom, nije turbulentan te neće pokupiti prvo nečistoće iz samog hidranta, a drugo neće podići taj talog.
Rajić dodaje da je svim djelatnicima neugodno zbog ovakve situacije. Kreću sa ispiranjem cjevovoda kako bi se talog isprao i ne bi došao do potrošača. Mole potrošače da ispiru svoje interne instalacije.
– Mi smo u 9. mjesecu poslali povjerenstvu upit o preporukama što činiti s koncentracijom mangana koja se povećava u sirovoj vodi. S obzirom da proces kloriranja smanjuje koncentraciju mangana, znači, izlazna voda sa samog vodocrpilišta je pokazala da je koncentracija manja od 50. S obzirom da sredstvo za dezinfekciju dalje djeluje u cjevovodu, prvo mjerno mjesto na kojem mjerimo mangan s Gaze 1, klor, odnosno natrij hipoklorit, smanji koncentraciju mangana ovisi kako koji dan. Nekad na 5, nekad na 15, a nekad na 20.
Voda s Gaze 1 miješa se s vodom iz vodocrpilišta Gaza 3 i puni vodospreme Švarča i Strmac. S obzirom da vodocrpilište Gaza 3 u sebi nema mangana, a vode se miješaju, automatski se voda na mreži kreće od 10 do 20 mikrograma.