
Japanska borilačka vještina zvana Jiu Jitsu temelji se na tehnici, mentalnoj snazi, tehnikama kao i na fizičkoj sili. Ovaj sport popularan je i u Karlovcu. Djeca i odrasli treniraju brazilsku verziju u karlovačkom klubu “Carlstadt Lions – Mirković BJJ”. Oko 50 aktivnih članova pod dirigentskom je palicom trenera Igora Labusa i Danijela Lauša kojima je fokus na rastu i razvoju, a ne na osvajanju titula.
– Ne forsiramo niti klince niti odrasle na natjecanja. Nije da smo nekako orijentirani na natjecateljski stil. Jednostavno mislim da je to u principu naporno i da to ne donosi toliko benefita koliko bi sport trebao donijeti. Čim se ulazi previše u natjecanja, onda su neke druge stvari prioritet. Zdravlje postane manji prioritet, a sportski uspjeh veći prioritet. Uspijemo to nekako balansirati. Nekoliko puta godišnje odemo na neko natjecanje čisto da klinci osjete kako to je i da se malo socijaliziraju, izjavio je Igor Labus, trener u Carlstadt Lions – Mirković BJJ.

U početku su imali jako malo članova. Započeti novu sportsku priču bilo je izrazito teško, a posebice približiti ovu vještinu javnosti koja je prije 20-ak godina zapravo bila nepoznanica. Korak po korak, uz puno odricanja, hrabrosti i žrtvovanja, Carlstadt Lions danas ima veliku zajednicu koja marljivo radi i prezentira jiu jitsu u najboljem mogućem svjetlu. Najmlađi članovi s veseljem su nam otkrili sve čari treniranja u dvorani na Maloj Švarči. Među njima je i Gustav Mandžija koji je u kategoriji bijelih pojaseva za dječake do 24 kilograma težine osvojio zlato u Zagrebu na međunarodnom turniru.
– Jiu Jitsu je borilački sport. Ovom klubu sam se priključio jer je i tata to trenirao. On me je pitao, a ja sam rekao zašto ne. Najviše volim raditi tehnike i borbe. Nije teško. Brzo sam ja to savladao kad sam došao. Trebalo mi je nekih pet do šest dana. Oba trenera su mi jako dobra, rekao je Gustav.

I dok mnogi karlovački klubovi love samo medalje, ovi hrabri borci love prave životne vrijednosti. Brzo upijaju potrebno znanje, a prihvaćanje ostalih članova u klubu nije im nikakav problem, baš kao i odraslih kojih ima u različitim dobnim skupinama.
– Ušao sam u rutinu. Dosta je zdravo, dobro je društvo i zanimljiv je sport. Tako sam i ostao. Po meni je najveća prednost ovog sporta redovna tjelovježba. Tu su i zdravlje i fleksibilnost. Isto, na kraju dana je to odmor od svakodnevnih briga. Više na to gledam kroz razonadu, ali ima tu natjecatelja s različitim cijevima, komentirao je Dominik Mačečević, borac.

Podršku mladim borcima, kao i samom klubu, daju Grad Karlovac i Karlovačka športska zajednica, tvrdi trener Labus. Od ove jeseni, svi zainteresirani moći će učiti i grappling u ovom klubu. Sve detalje o borcima, trenerima i klubu općenito doznajte u našoj emisiji „Sportski pregled“ na sljedećoj poveznici: